Vellai i Ali Ahmetit- Fekriu godet figurat e vjetra të BDI-së

Në një sondazh në portalin TetovaSot se cili kandidat e meriton të udhëheq me ministrinë e re për sistem politik ku në sondazh janë propozuar Izet Mexheti, Hazbi Lika, Nevzat Behta dhe Musa Xahferi vëllai i Ali Ahmetit ka shkruar se këta e meritojnë të pensionohen. Asnjëri nga këta, ka të rinj e të reja […]

Continue Reading

Rrëfehet shqiptari që shpalosi flamurin në Kalanë e Ohrit, si na denoncuan dhe çka më ndodhi në gjykatë?!

Veprimtari i komunitetit shqiptarë në Zvicer, Gjergj Prenkoçaj, cili para disa ditësh u ndalua nga autoritetet maqedone në qytetin e Ohërit, pasi kishe shpalosur flamurin kombëtar në kalanë e ketij qyteti, me c’rast nga Gjykata e Ohërit është denuar më 1100 euro gjobë dhe 5 vite ndalim hyrje në Maqedoninë Veriore, përmes një postimi në […]

Continue Reading

Vetëv*ritet 35-vjeçarja shqiptare nga Shkupi duke u hedhur nga një urë, gjendet edhe letra e fundit e saj

Sot në orën 6 të mëngjesit ështe gjetur trupi i pajetë i 35-vjeçares D.S NGA sHKUPI e cila mbrëmë ishte hedhur nga një urë në rrugën Kumanovë-Sveti Nikollë. Për Pa Censurë personi I cili kishte gjetur trupin e pa jetë të 35-vjeçares deklaroi:“Mbrëmë kemi gjetur veturën në urën që gjendet në drejtimin Kumanovë-Sveti Nikollë, pastaj […]

Continue Reading

Pendarovski do të fitojë plus 200 mijë vota, nëse Zaev e përjashton BDI-në nga qeveria para raundit të dytë (Video)

Ish nënkryetari i LSDM-së, Gordan Georgiev, ka dalur me vlerësim se kryeministri Zoran Zaev duhet urgjentisht ta përjashtojkë BDI-në nga Qeveri dhe të bashkëpunojë me partitë tjera shqiptare, të cilat kanë më tepër përkrahje në teren. Edhe analistët shqiptarë vlerësojnë për Gazetën Lajm se largimi urgjent i BDI-së nga Qeveria, do të sjellë një fluks […]

Continue Reading

HAN: Nëse i themi “JO” Maqedonisë do të destabilizohet rajoni!

Në një intervistë për gazetën gjermane “Handelsblatt” komisioneri për politikën europiane të fqinjësisë dhe negociatave të zgjerimit. Johannes Hahn ka deklaruar se një shtyrje e vendimit pêr hapjen e negociatave të anëtarësimit në BE për Maqedoninë e Veriut që ka plotësuar kushtet mund të desta.bilizojë vendin dhe të gjithë rajonin e Ballkanit. Në intervistën për […]

Continue Reading

Rritet epërsia e Pendarovskit ndaj Siljanovskës. Ja rezultatet e sondazhit të fundit

Sondazhi i fundit, në prag të raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale tregonë epërsi më të lartë të kandidatit të LSDM-së Stevo Pendarovskit kundrejtë kandidates së VMRO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska. Nëse para raundit të parë dallimi ishte jo aq i madh, anketa e agjencisë “Market Vision” që ka publikuar mkd.mk, këtë herë tregon se 7 % […]

Continue Reading

Policia Finaciare deklarohet për BFI-në

Drejtoria e Policisë financiare njofton opinionin se gjatë ditë së djeshme nuk ka kryer kurrfarë kontrolli financiar në Bashkësinë Fetare Islami. Nga ky institucion njoftojnë se sot më datë 24.04.2019 deri tek ta ka arritur kërkesë për kontroll financiar në BFI. “Drejtoria e Policisë Financiare demanton informatat e publikuara në disa media të caktuara se […]

Continue Reading

Sot vazhdon gjykimi për rastin “MAXHAR TELEKOM”

Në Gjykatën penale në Shkup sot duhet të vazhdojë gjy.kimi kundër ish-drejtorit të përgjithshëm dhe atij financiar të Tekekomit të Maqedonisë Atila Sendrei dhe Rolf Pllat si dhe dy persona të tjerë për keqp.ërdorim të pozitës zyrtare dhe arritjes së marrëveshjeve fiktive për shërbime konsultuese me kompanitë qipriote të njohur si “Maxhar Telekom”. Rastin e […]

Continue Reading

Aferë dashurie në zyrën e gjykatësit në gjykatën themelore Shkupi 2 (Video)

Biseda për transferime nga vendi i punës dhe aferë dashurie në zyrën e një gjykatësi të Gjykatës Themelore Shkupi 2. E filmuar në maj 2017 në videon 40 miutëshe duket se si bashkëpuntërorja ia rreh tavolinën gjykatësit dhe i thotë se bashkëshorten e tij do ta heqë nga pozita e sekretares dhe do ta bëjë […]

Continue Reading