It Took Me 6 Months To Finish This Time Lapse Video Of Lithuanian Night Sky

I am Tadas Janušonis, a photographer from Lithuania, and I’m crazy about the night sky. This video is made only from single photographs and it took me nearly half a year to complete. I have spent hundreds of hours camping, hiking and photographing in the total darkness and I took thousands of photos. Lithuanian sky […]

Continue Reading

Media serbe: Këta janë shqiptarët që po shkrijnë pasurinë për Pavarësinë e Kosovës (FOTO)

Mediat serbe kanë shkruar sot në lidhje me përpjekjet e Kosovës për të modernizuar ushtrinë e vetë si edhe për të lobuar për njohje të tjera dhe për të patur një krah më të fortë në SHBA. Në një shkrim të ditës së sotme, “Espreso” i Serbisë shkruan se qeveria e Kosovës ka lidhur një […]

Continue Reading

Vellai i Ali Ahmetit- Fekriu godet figurat e vjetra të BDI-së

Në një sondazh në portalin TetovaSot se cili kandidat e meriton të udhëheq me ministrinë e re për sistem politik ku në sondazh janë propozuar Izet Mexheti, Hazbi Lika, Nevzat Behta dhe Musa Xahferi vëllai i Ali Ahmetit ka shkruar se këta e meritojnë të pensionohen. Asnjëri nga këta, ka të rinj e të reja […]

Continue Reading

SERBIA TREGON FUQINË, PARAQET TANKET RUSE E SERBE PARA QYTETARËVE

Në Nish sot, me rastin e Ditës së fitores mbi fashizmin në Luftën e dytë botërore, po mbahet një paradë e quajtur “Mbrojtja e lirisë” Në paradë do të marrë pjesë edhe kryetari i Serbisë, Aleksandar Vucic, i cili, sipas medieve serbe, në Nish do të takohet me ndërmjetësuesin e Komitetit ndërkombëtar të Këshillit të […]

Continue Reading

A e dini? Bubullima është zëri i njërit melek prej melekëve ashtu siç e argumenton këtë Suneti Profetik

Hadithi që është transmetuar nga Pejgamberi (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) tregon se bubullima është zëri i melekut, e jo siç mendojnë disa njerëz se bubullima vinë si pasojë e përplasjes së reve me njëra-tjetrën. Këto janë disa hadithe që tregojnë se bubullima është zëri i melekut. Është transmetuar hadith i vërtetë në “Edebul Mufred” të […]

Continue Reading

MashaAllah: Qytetarët përgatiten për muajin e shenjtë të Ramazanit

Myslimanët në të gjithë botën të hënën, më 6 maj nisin muajin e shenjtë të Ramazanit. Myftiu i Shkupit, Qenan Ismaili tha se këtë vit do të agjërohet 29 ditë, respektivisht deri më 3 qershor. Më 4 qershor festohet Fitër Bajrami. Sipas muftisë, këtë muaj besimtari mysliman nuk abstenon vetëm nga ushqimi, pija dhe marrëdhëniet, […]

Continue Reading

A Duhet Të Agjërojë Muajin E Ramazanit Një Nënë Gjidhënëse!!

Dr Ismail Lutolli, specialist pediatër, subspecialist dietolog – nutricionist Agjërimi dhe gjidhënia, fëmija deri në moshën 0 – 1 vjeçare Agjërimi dhe gjidhënia, fëmija nga 1 deri 2 vjeç A do të dëmtojë agjërimi fëmijun tim ? Ndikimi i agjërimit tek nëna gjidhënëse Ardhja e Muajit Ramazan për shumë familje e në veçanti për nënat, […]

Continue Reading

Edhe Këtë Vit, Bukët Gjatë Muajit Ramazan, Për Nevojtarët Do Të Jenë Falas, Në Të Gjitha Furrat E Sarajit.

Edhe këtë vit, bukët gjatë muajit Ramazan, për nevojtarët do të jenë falas, në të gjitha furrat e Sarajit. Elhamdulilah! Edhe këtë vit, bukët gjatë muajit Ramazan, për nevojtarët do të jenë falas, në të gjitha furrat e Sarajit. Çdo kush që ka nevojë, mund të merr çdo ditë bukë falas, te cila furrë të […]

Continue Reading

Gjermanët e duan ende Merkelin si Kancelare, nuk dëshirojnë largimin e saj

Vetëm 11% e gjermanëve janë pro ardhjes së lideres së re të CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauerad në vend të Angela Merkel në postin e kancelares, sipas një sondazhi të “YouGov”. Për sa i përket performancës së partive CDU dhe CSU, në zgjedhjet europiane, ato humbasin 1% në raport me muajin e mëparshëm dhe tani janë në […]

Continue Reading

LAJMI I FUNDIT: Rrëzohet aeroplani me 136 pasagjerë në SHBA

Aeroplani i tipit Boeing 737, ka pësuar një aksident gjatë kohës sa po tentonte të ateronte në bazën ushtarake Jacksonville, të Floridas. Të gjithë 136 pasagjerët, fatmirësisht kanë arritur që të shpëtojnë, për shkak se rënia ka qenë e lehtë dhe mbi të gjitha në lum, raporton Euro News, transmeton Gazeta Express. 21 persona kanë […]

Continue Reading