Gjermanët e duan ende Merkelin si Kancelare, nuk dëshirojnë largimin e saj

Vetëm 11% e gjermanëve janë pro ardhjes së lideres së re të CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauerad në vend të Angela Merkel në postin e kancelares, sipas një sondazhi të “YouGov”. Për sa i përket performancës së partive CDU dhe CSU, në zgjedhjet europiane, ato humbasin 1% në raport me muajin e mëparshëm dhe tani janë në […]

Continue Reading

LAJMI I FUNDIT: Rrëzohet aeroplani me 136 pasagjerë në SHBA

Aeroplani i tipit Boeing 737, ka pësuar një aksident gjatë kohës sa po tentonte të ateronte në bazën ushtarake Jacksonville, të Floridas. Të gjithë 136 pasagjerët, fatmirësisht kanë arritur që të shpëtojnë, për shkak se rënia ka qenë e lehtë dhe mbi të gjitha në lum, raporton Euro News, transmeton Gazeta Express. 21 persona kanë […]

Continue Reading

Angela Merkel përjashton nga Samiti i Berlinit filorusët Meta dhe Ivanov, Gjermania i jep goditje të fortë presidentit shqiptar

Gjermania duket se i ka vënë vizën presidentit Ilir Meta. Pak ditë më parë gazeta tregoi se si raportuesi për Shqipërinë në Bundestagun gjerman shmangu LSI, ndërsa dje ka qenë kancelarja Angela Merkel, ajo e cila ka shmangur presidentin Meta. Dje u mbajt Samiti i Berlinit dhe ajo që ra në sy ishte fakti se […]

Continue Reading

Gazeta gjermane: Erdogani dhe Macroni rrezikojnë të ardhmen perëndimore të Maqedonisë

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut nuk janë të rëndësishme vetëm për politikën e brendshme, por edhe për atë se cilin orientim do marrë vendi, shkruan fillimisht prestigjiozja gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung. Më tutje në shkrimin analitik të gazetës gjermane shkruhet se Stevo Pendarovski do të ishte garant i vazhdimit të integrimit të Maqedonisë së […]

Continue Reading

Fotoja topless e mësueses përfundon tek nxënësit. Po tani?

Një mësuese e shkollës së mesme në Long Island, Nju Jork, Lauren Miranda, 25 vjeç, ka dhënë matematikë në Bellport Middle School për katër vitet e fundit, por po planifikon të padisë shkollën pas shkarkimit nga puna për shkak të një foto selfie topless. Një selfie që ajo bëri nga dhoma e gjumit në vitin […]

Continue Reading

PAMJET TMERR*UESE TË DADOS DUKE MBY*TUR FËMIJËN NË ÇERDHE

Një dado thuhet se ka mby tur një fëmijë duke u shtrirë mbi të në një qendër ditore në Tajvan, shkruan Insjaderi. Pamjet shqetësuese tregojnë se punonjësen, me emrin Liao, është shtrirë mbi një djalosh në njësinë Ëe Baby Care në rrethin e Neihu në kryeqytetin e Tajvanit në Taipei. Pamja tregon Liao, 40 vjeçe, […]

Continue Reading

FENOMENI Krerët arabë, gjumë në Samitin e Tunizisë: po diskutohej mbi Lartësitë Golan…

Krerët e shteteve anëtare të Ligës Arabe mbajtën një samit gjatë fundjavës në Tunizi. Por ata, siç theksuan disa media rajoni me ironi, e ruajtën traditën e gjumit gjatë samitit. Shumë prej tyre ishin zhytur në një dremitje të thellë, ndërsa diskutohej çështja e nxehtë e ditëve të fundit, ajo e Lartësive Golan, të cilën […]

Continue Reading

Partia e Erdoganit thyen të gjitha rekordet, fiton për herë të 15’të

Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) e presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan ka fituar me një rezultat të bindshëm zgjedhjet lokale që u zhvilluan sot në Turqi duke marrë 16 Bashki metropolitane, 24 qytete dhe 533 komuna gjë qe do te thotë se Erdogan siguroi shumicën o absolute në zgjedhjet lokale, njofton Gazeta e […]

Continue Reading