VW ka shitur çdo 41 sekonda nga një Golf, për 45 vite me radhë

Volkswagen dy ditë më parë ka mbushur 45 vite që prej fillimit të prodhimit të modelit Golf, i cili me mbi 35 milionë njësi të shitura në mbarë botën, është makina më e shitur ndonjëherë. Më 29 mars 1974, fabrika e VW në Volfsburg filloi prodhimin e serisë MK1 të Golf, e cila është projektuar […]

Continue Reading

Ky vlerësohet se është Golf 2-shi më i shpejt në botë (VIDEO)

Një gjerman e mbanë rekordin për Golf 2-shin më të shpejt në botë. Garuesi gjerman me veturën e tij të emëruar si Boba ka arritur që dje në garën e Santa Pod në Angli të arrijë përsëri shpejtësinë më të madhe duke kaluar garën për vetëm 8 sekonda e 40 të qindtat. Kjo makinë mban […]

Continue Reading

Momenti kur Lamborghini që kushton 200 mijë euro bëhet “copa copa”

Një vozitës kishte vendosur t’u tregonte adhuruesëve të veturave sportive, të mbledhur në rrugë, performancën e Lamborghinit të tij, e cila ka vlerën e rreth 200 mijë eurove. Gjatë shfaqjes, vetëm pas pak metrave, vozitësi humb kontrollin dhe përplaset fillimisht për një pemë në trotuar e mandej për muri të një objekti. Dëshimtarët kanë treguar […]

Continue Reading

Dy dekada nga bombardimet e NATO-s mbi Serbi, ish-komandanti Wesley Clark: ndalëm një spastrim etnik

Ish-komandanti i lartë i NATO-s, Wesley Clark, i cili drejtoi fushatën e bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe në vitin 1999, tha në një intervistë për shërbimin rus të Zërit të Amerikës se bombardimet ndaluan spastrimin etnik në Kosovë dhe NATO-ja nuk kishte zgjidhje tjetër. Ai tha se përpjekje për të shmangur luftën në Kosovë […]

Continue Reading

Shoferët në Holandë, kur dalin nga makina, derën e hapin me dorën e djathtë – ja pse kjo është me rëndësi

Shumë lehtë është të harroni se makinat janë të rrezikshme, madje edhe kur janë të parkuara. Sa herë u ka ndodhur të prakoni makinën pranë një rruge të qarkullueshme, të nisni të hapni derën kur në çast e kuptoni se prapa jush është biciklisti apo një makinë tjetër? Ndonëse ndoshta shkaktimi i ndeshjes deri sa […]

Continue Reading

Shoferi amator arriti 320 kilometra në orë me Ferrari F40, gjatë një xhiroje në vitin 1990 (Video)

Vozitjen e shpejtë, shoferi e bëri që të tregonte fuqinë që ka Ferrari Shumë kohë para videove virale, disa pamje famëkeqe bënin xhiro në Japoni gjatë viteve të 90-ta, kur një shofer amator, arriti 320 kilometra me Ferrari F40, transmeton Telegrafi. Toru Kirikae ishte një entuziast i madh i makinave Ferrari, ndërsa më vonë president […]

Continue Reading